Harran Yeni Kültür Merkezine Kavuşuyor

Dünyanın en eski yerleşim merkezleri arasında sayılan Şanlıurfa’nın Harran ilçesinde inşaatına bir süre önce başlanan Kültür Merkezi yapımı sürüyor.

Harran'da yapımına kısa bir süre önce başlanılan Kültür merkezinin inşaatında çalışmaların sonuna gelindi. Başkan Mehmet Öyavuz İlçeye kazandırdıkları kültür merkezi hakkında açıklamalarda bulundu:

Başkan Özyavuz, milattan önce 6 binli yıllardan bugüne kesintisiz yerleşim yeri olan ve bir dönem Asurlular ile Emevilere başkentlik yapan tarihi ilçede, klasik belediye hizmetleri sunmanın yanı sıra, sosyal belediyecilik anlayışıyla farklı projeler gerçekleştirmeye çalıştıklarını söyledi.

Belediye hizmetlerine, sadece kanalizasyon ve su isale hatları, yol ve kaldırım çalışmaları, imar düzenlemeleri gibi rutin anlayıştan farklı baktıklarını belirten Başkan Mehmet Özyavuz, “İlçemizin sosyal ve kültürel kalkınmasına da katkı sağlama prensibiyle hareket ediyoruz” dedi.

Özyavuz, Harran Kültür Merkezi projesinin de, ilçenin sosyal ve kültürel kalkınmasında önemli rol oynayacak hizmetlerden biri olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“İnşaatına bir süre önce başlanan ve yapımı süren Harran Kültür Merkezimiz, toplamda 7 bin 700 metrekarelik alan üzerinde oluşuyor. Merkezimizde, 15 derslik sınıfları ve atölyeler, çok amaçlı salonlar ve sahne alanlarının yanı sıra 40 araçlık otopark yer alacak. Engelli vatandaşlarımızın da rahatlıkla giriş çıkış yapabilecekleri düzenlemelerin unutulmadığı merkezimiz, geleceğimizin teminatı gençlerimizin yeni adresi olacak.”

Kültür Merkezi gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutacak

Özyavuz, Harran Kültür Merkezi’nin, gençlerin uyuşturucu ve diğer tüm kötü alışkanlıklardan korunması bakımından önemli bir işlevi yerine getireceğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Kültür merkezlerinin amacı, toplumsal yaşamın gerektirdiği etkileşimlere ortam sağlamak, sosyal ve kültürel faaliyetleri bir bütünlük içerisinde bir araya getirmektir.  Eğitim, dinlence ve eğlence gibi etkinlikler için kurulmuş olan bu yapıların aynı zamanda geçmiş ile ilgili kültür değerlerin gelecek nesillere tanıtılması ve öğretilmesinde rol üstlenmektedir. Bunun yanı sıra çağdaş sanatların tanıtılması ve yaşatılmasına imkân tanıyan kültür merkezleri, geleneksel kültür etkinliklerinin temsilinde de önemlidir. Zengin tarihsel geçmişiyle çok çeşitli kültürlerin gelişmesine sahne olan ülkemizin bu özelliği dikkate alındığında, kültür merkezi yapılarının önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır.” Dedi.

13.09.2018